Metoda

Bonzai – planowanie nielinearne

Jest to typ planowania, gdzie podejmuje się wiele działań i obiera wiele różnych dróg, bo osiągnąć cel. Pozwala to na bardzo szybkie przejście z jednego działania do drugiego. Dzięki temu nie tylko wybiera się to co najefektywniejsze, ale pozwala to często na łączenie działań w kreatywny sposób i odkrywaniu całkiem nowych rozwiązań.

W dzisiejszych czasach bombardowani jesteśmy wielością informacji i zmuszani do różnych aktywności, stąd mamy wrażenie życia w chaosie. Próbujemy okiełznać go i ułożyć w sposób liniowy najczęściej bezskutecznie. Nielinearność to odpowiedź na tego typu zmagania. Wyobraź sobie planowanie nie jako drogę przez poszczególne punkty do mety, a rodzaj kręgów, które zataczają coraz większe pola, dzięki czemu twoje osiągnięcia rosną, a projekt staje się doskonalszy. W samym centrum jesteś ty, twój cel cię otacza i przestaje być czymś nieokreślonym na końcu drogi. Rozwijasz go i pielęgnujesz by miał jak największy zasięg.

Metoda Bonzai to jedna z metod planowania wykorzystująca myślenie nielinearne.

Metaforą Bonzai jest drzewo, które należy zasadzić, a potem dbać o nie i pielęgnować, by przynosiło jak najlepsze owoce. Jakość zebranych plonów i kondycja takiego drzewa świadczy o jakości i kondycji twoich osiągnięć. Tak naprawdę metafor jest wiele, ale zawsze składa się na nie ta sama liczba i rodzaj poszczególnych części tej metody.

Stworzyłam tę metodę ponieważ tradycyjne planowanie linearne było dla mnie bezskuteczne w przypadku celów bardziej złożonych, natomiast dotychczasowe metody planowania nielinearnego były dla mnie zbyt chaotyczne. Postanowiłam połączyć kreatywność myślenia nielinearnego z uporządkowaniem budowania planów linearnych.

 


ue bonzai
KONTAKT:
BONZAI
ul. G. Zapolskiej 23
41-218 Sosnowiec

tel. 606 666 343
NEWSLETTER:

    Zapisz się do naszego newslettera!

    Proszę czekać..

    Dziękujemy za zapis do newslettera!

SOCIAL MEDIA:
Bonzai 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone.