Jaki jest Twój styl pracy?

Dlaczego niektóre projekty i cele udaje Ci się skończyć z łatwością, a w innych cały czas coś wybucha znienacka? 

Psychologia twierdzi, że to jak w ogóle działamy zależy od rodzaju filtrów percepcyjnych, które mamy nałożone w głowie. Jest ich całe mnóstwo, ale za działanie według planów najmocniej odpowiadają dwa. Nie traktuj ich jako kwestię wyboru, ale jak rodzaj skali, na której znajdują się dwa przeciwne bieguny stylu pracy. 

Ja nazwałam sobie to:

Styl pracy Kapitana i Pirata

Kapitan

Twardo stoi na pokładzie i stawia na sprawdzone metody i procedury.

Jeśli nim jesteś to wolisz postępować zgodnie z zasadami.
Zdarza się, że wymyślasz je samodzielnie, ale jak już raz opracujesz to trzymasz się ich do końca.

Denerwują Cię modyfikacje i potrafisz się wkurzać nawet na "udoskonalenia" w swoim ulubionym programie do zarządzania projektami. W sumie jeśli coś jest dobre, to po co to na siłę udoskonalać?

Jesteś osobą bardzo dokładną i uporządkowaną.
Plan działania w Twoim notesie opracowany jest bardzo skrupulatnie. Częstokroć masz silną potrzebę dokładnego wypełniania każdego etapu.

Jeśli okaże się, że coś poszło szybciej lub łatwiej niż to miałeś w planach, możesz nawet poczuć rozczarowanie. Jak to, to już? Przecież to powinno być trudniejsze, więc po co tyle zachodu? No cóż... Nie tylko to może Cię wyprowadzić z równowagi. 

Pirat

Dobrze się czuje na rozkołysanym pokładzie. Woli opcje i możliwości od jakiś tam twardych zasad.

Jeśli nim jesteś wiesz, że reguły są po to, żeby je łamać.
Wszak w taki sposób dochodzi do realizacji najbardziej śmiałych pomysłów. Gdyby ludzie trzymali się zasad nigdy nie urosłyby im skrzydła.

Jeśli już musisz się podporządkować jakimś procedurom, to zawsze naginasz je do swoich aktualnych potrzeb i sytuacji. I dobrze. Przecież każda sytuacja jest inna i może potrzebować innych środków i działań.

Jesteś niesamowicie kreatywny i elastyczny w działaniu.
Plan działania w Twoim notesie możesz w każdej chwili łatwo poprawić w zależności od sytuacji. Z tego powodu nie zastanawiasz się nad szczegółami w realizacjach w późniejszym czasie. Uważasz, że wcześniej jeszcze wiele rzeczy może ulec zmianie.

Na dobrą sprawę to zmiany są Twoim żywiołem i jeśli dłuższy czas się nic nie dzieje, czujesz, że ta stagnacja Cię zabije. Wtedy... robisz rzeczy, z których niekoniecznie możesz wyjść bez szwanku.

Planowanie Kapitana

Lubisz sobie wytyczyć dokładny plan i trzymać się go. Jesteś konsekwentny w tym co robisz i to powoduje, że właściwie nie masz problemów ze skończeniem projektów.

Ale życie bywa różne i nie każdy scenariusz jest do przewidzenia. Zdarza Ci się, że masz świetny pomysł, rozpiszesz go sobie na kartce, a potem okazuje się, że dobrze to on wygląda wyłącznie na kartce. W rezultacie przy pierwszej porażce lub problemach jeszcze dasz radę go pociągnąć.

Później rzeczywistość mocno zaczyna rozmijać się z Twoimi planami i zaczynasz zastanawiać się, czy w ogóle jest sens ciągnąć ten projekt. Cóż na dobrą sprawę skoro się już podjąłeś to najczęściej skończysz mordując się przy tym niemiłosiernie. 

Następnym razem, gdy zaczniesz tworzyć dalekosiężne plany nie rozpisuj wszystkiego dokładnie.

1. Narzuć sobie niezbędne minimum i pamiętaj, by dać sobie czas na nadrobienie ewentualnych zaległości. 

2. Im dalej w kalendarzu, tym bardziej ogólne powinny być Twoje plany. Owszem trzymaj się tego co chcesz osiągnąć, ale bierz pod uwagę, że niespodziewane sytuacje zdarzają się zawsze. Nie przewidzisz każdego scenariusza.

3. Według statystyki zasady są tylko zasadami, a od reguł są zawsze wyjątki. Niech będą one ramą dla Twojego planu działania, ale nie decydują o wszystkim. 

Planowanie Pirata

Plan masz świetny, może nie dokładny, ale szczegóły przecież wyjdą w praktyce. Jesteś kreatywny, więc nawet jeśli czegoś w nim brakuje, to na pewno znajdziesz rozwiązanie jak to zdobyć.

Nie masz problemów w sytuacji, gdy coś trzeba zmienić. Uwielbiasz to, więc gdy nadarzy się okazja, zmieniasz, udoskonalasz i w dodatku generujesz mnóstwo dodatkowych świetnych pomysłów.

Często przy tych pomysłach Twój aktualny projekt wypada blado, więc jeśli go nie porzucisz to z trudem udaje Ci się go dokończyć. 

Wstrzymaj się trochę z każdym nowym pomysłem.

1. Daj mu odpocząć. Skończ aktualny projekt, a pomysły, które w między czasie Ci wpadły niech poczekają w kolejce.

2. Narzuć sobie takie procedury i reguły, które pozwolą Ci skupić się na obranym na początku celu.

3. Nie próbuj od razu wszystkich nowości jakie Ci wpadną w oko. Jeśli już musisz coś nowego sprawdzić, daj temu bardzo określony czas na testy. Dopiero, gdy skończysz wyciągaj wnioski.

Pewnie zauważyłeś, że najlepiej być i Kapitanem i Piratem.

Prawda, i po części większość z nas tak ma, ale bardzo ciężko jest to sobie wypośrodkować. Zwykle z powodu naszego własnego charakteru, nasz styl przesuwa się mocniej w którąś stronę.

Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że znając swoje preferencje wiemy, na którą burtę musimy się przechylić. 

Kurs planowania w Bonzai
Kurs planowania w Bonzai
ue bonzai
KONTAKT:
BONZAI
ul. G. Zapolskiej 23
41-218 Sosnowiec

tel. 606 666 343
NEWSLETTER:

    Zapisz się do naszego newslettera!

    Proszę czekać..

    Dziękujemy za zapis do newslettera!

SOCIAL MEDIA:
Bonzai 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone.