Jaki jest najlepszy system planowania?

Odpowiedź: Działający i przynoszący najlepsze efekty.

Czyli który?
- Ten, który widzisz, że jest dopasowany do Ciebie tak dokładnie, że nie zauważasz nawet, że jest. 
- Ten, który nie postawi wszystkiego na głowie tak mocno, że dopasowanie go będzie wymagało miesiąca samych przygotowań. 
- Ten, który możesz wprowadzić stopniowo bez tracenia czasu potrzebnego na działanie.
- Ten, z którego możesz korzystać zarówno w mniejszych projektach jak i całkiem sporych rozmiarów przedsięwzięciach.
- Ten, który wykorzystasz w jak największej ilości obszarów Twojego życia, i w rozwoju osobistym, i w Twojej firmie.
 

W taki razie który jest taki wszystkomający?

Planowanie każdy zdefiniowałby inaczej. Stąd jeśli gdziekolwiek przeczytasz, że ktoś zna najlepszy system to mu uwierz, bo to system, który sprawdza się jemu, ale niekoniecznie Tobie. Każdy z nas ma inny rytm dnia, inny rytm pracy, inne obowiązki i inne życiowe role.

Ok. Z tymi rolami się zapędziłam, bo role mogą być podobne, ale jeśli pomnożymy je przez owe rytmy, które wcześniej wymieniłam to sprawa zaczyna być bardziej złożona. Dlaczego więc miałby istnieć sposób planowania idealny dla wszystkich, skoro różnimy się tak bardzo?

Widzisz prawda jest taka, że...

Nie ma żadnego uniwersalnego systemu, ale Ty możesz wybrać ten, który najbardziej do Ciebie pasuje.

Pfff... rada o kant rozbić? No... nie do końca.

Łatwo taki system znaleźć jeśli weźmiesz pod uwagę kilka zasad. Najlepiej gdy wybrana przez Ciebie metoda spełni je wszystkie, ale nie zawsze tak się da. Tak więc musi to być:

1. System planowania dopasowany do Ciebie tak dokładnie, że nie zauważasz nawet, że jest. 

Przede wszystkim jednak musicie się razem polubić. Według mnie nie ma nic gorszego niż mozolne wdrażanie zmiany, której owoce są niepewne, ale za to wszyscy mówią, że warto. Otóż nie warto! Nie warto się męczyć, ale warto spróbować. By miało to sens zadaj sobie parę pytać:

- czego naprawdę potrzebujesz, do czego system ma się przydać?
- co wymaga u Ciebie planów i dlaczego? 
- jak wyglądało to do tej pory? co się sprawdziło, co wymaga poprawy?
- jaki jest Twój styl życia?

Być może wcale nie potrzebujesz jakiegoś bardzo złożonego systemu z tysiącem zasad i technik. Być może chcesz dzielić się obowiązkami z kimś za jego pomocą. Może nie masz możliwości dźwigać dużego, ciężkiego notesu w torebce i wolisz aplikację w telefonie? Wszystko to ważne, więc pomyśl o tym zanim coś zechcesz wdrażać.

2. System planowania, który nie postawi wszystkiego na głowie tak mocno, że dopasowanie go będzie wymagało miesiąca samych przygotowań. 

Rewelacyjne i rewolucyjne metody krążą po całym internecie. Moja metoda też to robi, ale o tym inny wpis będzie.

Zanim zaczniesz coś wdrażać sprawdź najpierw jak długo będziesz to robić, aż uda Ci się opanować cały system. Może będzie to wymagało od Ciebie nowej wiedzy, nowych narzędzi albo nowych nawyków. To nie jest łatwe i pomimo obietnic nawet najlepszy sposób może wprowadzić wiele chaosu.

Żeby tak się nie stało przed wdrożeniem jakiegokolwiek systemu zadaj sobie pytania z poprzedniego punktu i przemyśl, czy nie za dużo zmian musisz wprowadzić do swojego życia. 

3. System planowania, który możesz wprowadzić stopniowo bez tracenia czasu potrzebnego na działanie.

Dobrze, ale jeśli naprawdę jest źle i musisz zacząć planować inaczej do tej pory, to właśnie ta zasada uchroni Twój krągły tyłek przed zgubą.

Może się też okazać, że wystarczy tylko część rzeczy wprowadzić jako ulepszenia do starego systemu. Jak wprowadzisz wszystko od razu nigdy się nie dowiesz, czy czasem nie wystarczyła drobna korekta.

Bierz pod uwagę także to, że Twój system planowania może być ważny dla Twoich współpracowników. Ba, może się okazać, że będą musieli wykorzystywać go razem z Tobą. Wybierając czy aplikację, czy cały system planowania lub zarządzania projektami weź także pod uwagę to, jak będzie wykorzystywany w Twoim zespole. Czy wszyscy będą się w nim umieli odnaleźć. Może się zdarzyć tak, że trzeba Ci będzie poświęcić czas na to, by komuś coś wytłumaczyć i pokazać po co i jak coś działa.

4. System planowania, z którego możesz korzystać zarówno w mniejszych projektach jak i całkiem sporych rozmiarów przedsięwzięciach.

Ogranicz wszystko do niezbędnego minimum. Jeśli korzystasz z terminarza to po co Ci jeszcze jedna aplikacja w telefonie? Jeśli Twój zespół korzysta z programu do zarządzania projektami, to po co korzystacie z messengera na Facebooku?

Wielość metod i technik może być bardzo zgubna. Postaraj się zatem dobrać tak metody, by każda z nich miała swoje przeznaczenie, ale jednocześnie tworzyły jeden dobrze działający system.

5. System planowania,  który wykorzystasz w jak największej ilości obszarów Twojego życia, i w rozwoju osobistym, i w Twojej firmie.

To, że wygodniej nie łączyć zadań i projektów związanych z pracą z Twoimi prywatnymi przedsięwzięciami jest w porządku. Niektórzy wolą nie przenosić pracy do domu i na odwrót. Jednak system, którego używasz na co dzień w biznesie może równie dobrze sprawdzać się w życiu i wcale nie oznacza, że musisz obydwie sfery ze sobą mieszać.

Przykładem może być Bonzai, którego możesz używać do rozwoju swojego przedsiębiorstwa, jak i swojego własnego. Podstawy są identyczne, zmienia się tylko kontekst.

darmowy kurs planowania w Bonzai
Kurs planowania w Bonzai

Z planowaniem jest jak z gruszką, każdy lubi inny smak.

Każdemu będzie smakował inny gatunek. Jedni wolą orzeźwiające i twarde, a inni słodkie i rozpływające się w ustach. I każdy będzie miał rację twierdząc, że jego owoc jest najlepszy. Dlatego sprawdź na sobie i w swoim otoczeniu co najbardziej będzie odpowiadać Tobie.

ue bonzai
KONTAKT:
BONZAI
ul. G. Zapolskiej 23
41-218 Sosnowiec

tel. 606 666 343
NEWSLETTER:

    Zapisz się do naszego newslettera!

    Proszę czekać..

    Dziękujemy za zapis do newslettera!

SOCIAL MEDIA:
Bonzai 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone.