Jak planować, żeby zrealizować swój cel?

Co zrobić, żeby osiągnąć swój cel?

Odpowiedź wydawałaby się prosta, szczególnie w przypadku celów długoterminowych:

Rozpisać, działać, podsumować wynik. 

Dobre planowanie to takie, które wspomaga działanie i jest w pewnym stopniu niezauważalne, nie zabiera Ci czasu i energii więcej niż samo dążenie do celu. Choć są małe wyjątki, ale o tym innym razem. Ważne, by znaleźć swój system planowania i działania złożony z takich metod i technik, które przynoszą Tobie najlepsze efekty.

Ale po kolei:

Ogólnie rzecz biorąc zwykle sposoby planowania rozpatruje się pod kątem samych celów:

długoterminowych, bądź krótkoterminowych.

Te pierwsze zwykle są mocno rozbudowane i złożone - chcesz założyć firmę i możesz ją zarejestrować w ciągu paru minut nie wychodząc z domu. Jednak, żeby ciągnąć z niej profity to już długi proces.

Cele krótkoterminowe to krótka piłka. Siadasz, zapisujesz co masz zrobić i lecisz. Takim celem może być porządek w komputerze, albo wizyta u dentysty. Do tego żadna strategia planistyczna nie jest potrzebna. Bardziej przyda się sam nawyk planowania, a to już całkiem inna historia.

Epizod #1- Szlag! - piękna zawieszka spadła na podłogę. Nie rozbiła się, ale Joli było to obojętne. Trzymała przed sobą pismo, w którym stało jak wół, że znów zapomniała zapłacić za internet. Miała skończyć całą kolekcję ceramicznej biżuterii, by ją sfotografować, ale od tygodnia bez przerwy gasi pożary. Ma już serdecznie dość. Pani Jola tworzy piękną ceramikę. Do tej pory sprzedawała ją znajomym, ale teraz chce stworzyć sklep internetowy. Chciała uczynić ze swojej pasji źródło dochodu, ale nie wiedziała, że musi dopilnować tak wielu rzeczy.

Epizod #2 - Z tą obróbką zdjęć to jestem w czarnej... lesie. - pomyślała Anna robiąc sobie ogromny dzbanek mocnej kawy. Tego było zdecydowanie za dużo, jednak sama sobie była winna. Odkładała aż do samego końca pracę, bo deadline wydawał jej się taki daleki. Teraz czekała ją dłuuga noc. A wystarczyło zacząć kilka dni wcześniej.

W przypadku celów długoterminowych warto przyjrzeć się samemu przedsięwzięciu, które chcemy zrealizować, swojemu rytmowi pracy, a nawet osobowości. Dzięki takiemu podejściu szukając wśród wielu metod i technik znajdziesz swój własny działający system, który możesz nieznacznie modyfikować według potrzeb.

W każdym rodzaju planowania możesz też wykorzystać metodę linearną lub nielinearną. Poniżej wytłumaczę Ci jak one wyglądają i w czym każda z nich może się sprawdzić. Zdarzyć się może też tak, że któraś z nich bardziej przypadnie Ci do gustu i będziesz wykorzystywać wyłącznie jedną do wszystkich swoich projektów.

Planowanie celów długoterminowych

Planowanie linearne

Jeśli lubisz metafory, to wyobraź je sobie jako długą, czasem krętą drogę, którą musisz przebyć. Na jej końcu znajduje się Twój upragniony cel. Przygotowując się do podróży, nie zapomnij zabrać ze sobą bagażu zasobów podręcznych. Upewnij się, czy masz podstawowe rzeczy, które są Ci potrzebne by ową drogę przebyć. Następnie wyznacz sobie kamienie milowe na niej, które określą Ci między innymi jak dużo już przeszedłeś i ile jeszcze przed Tobą.

Planowanie nielinearne

Tu swój projekt wyobraź sobie jak mapę morską z zaznaczonymi na niej portami. Te porty to części składowe Twojego projektu. By projekt się rozwijał musisz w każdym z nich zwiększać swoje wpływy lub zwiększać obszar swojej mapy. Każda z kluczowych części Twojego projektu musi być rozwijana wraz z innymi. Dokładnie możesz przeczytać o tym tutaj.

Jak to ma się do praktyki? Jakie są różnice w działaniu obydwóch metod?

Planowanie linearne

 1. Plan wygląda jak linia czasu - na jednym końcu jesteś Ty, na drugim Twój cel. W trakcie swoich działań poruszasz się do przodu pokonując na niej poszczególne odcinki i przybliżając się w ten sposób do celu.
 2. Stawiasz się na przeciw swoich działań i na przeciw swojego celu. Daje Ci to efekt ciągłych wyzwań. Jeśli podzielisz swoją oś na takie odcinki, które będą na tyle małe, że nie odczujesz zmęczenia na samą myśl o pokonaniu ich i na tyle duże, że poczujesz przyjemne łaskotanie w brzuchu, nie powinieneś mieć problemów z utrzymaniem motywacji.
 3. Kawałkując sobie to co masz do zrobienia na mniejsze części nie czujesz zmęczenia. Łatwiej przecież zjeść arbuza krojąc go na kawałki, niż próbując go obgryźć jak jabłko.
 4. Poruszasz się zawsze w jednym kierunku mając cel przed sobą. Nie szukasz innych dróg, dzięki czemu zachowujesz skupienie i nie masz wrażenia przytłaczającego Cię chaosu.
 5. Planując w ten sposób skupiasz się zazwyczaj na jednej roli w swoim życiu. Nie masz potrzeby przeskakiwać z jednej na drugą, bo Twój cel wymaga jednokierunkowego działania.

Planowanie nielinearne

 1. Plan wygląda jak obszar, koło. Stoisz w jego centrum. Masz do wyboru, albo powiększać obszar w każdym kierunku, albo wzmacniać go zaczynając od środka. Za każdym ruchem sprawdzasz efekty swoich działań.
 2. Jesteś w środku swoich działań i w środku swojego przedsięwzięcia. Dzięki temu nie tracisz swojego celu z oczu i rozwijasz go wielokierunkowo. Motywujące jest to, że jeśli jakieś działanie nie przynosi spodziewanego efektu to masz jeszcze kilka, które mogą to zrekompensować. Możesz je także wymienić na lepsze.
 3. Każdy efekt zebrany z działania świadczy o rozwoju Twojego projektu. Im mocniejsze masz efekty, tym większa motywacja.
 4. Stoisz w miejscu w środku, ale masz wgląd we wszystkie kluczowe obszary w 360 stopniach. Wiesz, które musisz wzmacniać w danym momencie i jakie efekty przynoszą.

Do czego zatem nadają się poszczególne rodzaje planowania celów?

Planowanie linearne

→ do celów, które nie wymagają złożonych działań, takich jak np. pisanie książki, czy pracy magisterskiej
→ do budowania i wprowadzania nawyków
→ do wszelkich projektów, które nie wymagają rozwoju po osiągnięciu celu, np. budowa strony internetowej lub podróż
• nastawienie na ostateczny wynik

Planowanie nielinearne

→ do celów, które wymagają złożonych działań: prowadzenie bloga, czy budowa domu
→ do projektów, które wymagają rozwijania: działalność gospodarcza, albo kariera zawodowa
→ do rozwijania swoich umiejętności: nauka języka, czy projektowania stron internetowych
→ do rozwoju osobistego
• nastawienie na rozwój

Przemyśl dokładnie czego będziesz potrzebować, przetestuj i działaj!

Koniec epizodu #1 Jola zrobiła sobie gorącej czekolady i usiadła w ulubionym fotelu. Otworzyła swój notes Bonzai i sprawdziła jakich efektów chce się spodziewać w tym miesiącu. Potem otworzyła swój terminarz i zapisała listę do zrobienia na jutro. Rzecz jasna zgodną z tym co zapisane miała w notesie. Ze spraw urzędowych zapisała telefon do księgowej, natomiast najważniejszym zadaniem dnia ma być krótka foto sesja ostatnio zrobionej kolekcji kolczyków.

Koniec epizodu #2 Anna kupiła notes i zaczęła prowadzić swój pierwszy Bonzai Notes. Bardzo polubiła odhaczanie tasków z listy, a dodatkowo wprowadziła technikę pomodoro do swojej pracy. Zaraz po śniadaniu robi sobie kawę i trzy pierwsze pomidory przeznacza sobie na najważniejsze zadanie dnia.

Kurs planowania w Bonzai
Kurs planowania w Bonzai
ue bonzai
KONTAKT:
BONZAI
ul. G. Zapolskiej 23
41-218 Sosnowiec

tel. 606 666 343
NEWSLETTER:

  Zapisz się do naszego newslettera!

  Proszę czekać..

  Dziękujemy za zapis do newslettera!

SOCIAL MEDIA:
Bonzai 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone.