Czym się różni strategia od taktyki?

Czy strategia jest ważniejsza od taktyki? To takie pytanie typu co było wcześniej, jajko czy kura. Chociaż wiele osób twierdzi, że przede wszystkim liczy się strategia, a taktyczne rzeczy należy ograniczyć do minimum. Nie jestem o tym przekonana. Uważam, że

Niestety rzadko kiedy można się cieszyć z towarzystwa obu na raz. Zwykle jest się albo dobrym strategiem, albo skutecznym taktykiem. Bywa też, że ani jednym ani drugim, ale ten temat zostawiam na inny wpis.

STRATEGIA

Związana jest z planowaniem długoterminowym. Jest jak mapa, na której masz zaznaczone cele lub cel do realizacji. Odpowiada na pytanie co należy robić, by osiągnąć to co zamierzasz.

W Bonzai strategią jest to:
- jak chcesz się rozwijać,
- rozwój jakich obszarów jest niezbędny dla twojego przedsięwzięcia
- w jakim stopniu chcesz opanować każdy z nich w ciągu określonej ilości czasu

TAKTYKA

Związana jest z planowaniem krótkoterminowym. Jest jak wyznaczanie rejsów na mapie. Odpowiada na pytanie jak i czym zamierzasz osiągnąć swój cel.

W przypadku taktyki myślisz czym będziesz płynąć i co po kolei musisz zrobić.

W Bonzai taktyką jest to:
- czego będzie używać, by móc się rozwijać
- za pomocą czego chcesz rozwijać każdy z obszarów swojego przedsięwzięcia
- jakie konkretne działania będą mieć wpływ na osiągane efekty w każdym z wyznaczonych przez Ciebie obszarów

Po co Ci wiedzieć czy się różni strategia od taktyki?

Chodzi o to, by znaleźć balans między obydwoma.

Zajmowanie się wyłącznie strategią powoduje, że Twoje działania są niedopracowane. Niby wszystko zgodnie z planem, ale co rusz natrafiasz na jakąś mieliznę. Może się też zdarzyć, że będziesz ślęczeć nad planowaniem najlepszych koncepcji. W rezultacie Twój okręt nie wypłynie nigdy w żaden rejs, bo ciągle nie będziesz gotowy

Zajmowanie się wyłącznie taktyką powoduje, że Twoje krótkoterminowe plany będą skuteczne. W dłuższej perspektywie nie wnoszące nic do Twojego biznesu. Koniec końców będziesz pływał po morzach i oceanach, ale za bardzo nie wiadomo po co.

Zatem dobre wyważenie swoich działań zarówno pod względem taktyki, jak i strategii przynosi najlepsze rezultaty. Warto przemyśleć to chcesz zrobić pod obydwoma względami.

Ok, ale nie każdy jest urodzonym strategiem i taktykiem w jednym.

Pewnie, że nie. Albo się jest kapitanem - strategiem, albo bosmanem - taktykiem. Przy czym ani jeden ani drugi nie jest lepszy lub gorszy. Wiedza o tym, w czym lepiej się czujesz i sprawdzasz pozwoli Ci uniknąć błędów.

Jeśli jesteś kapitanem musisz brać pod uwagę, że strategia ma sens, gdy ma wsparcie w postaci dobrze opracowanych taktyk.

Jeśli jesteś bosmanem, to pomyśl o tym, że każde działanie powinno wspierać Twój cel główny.

Warto też pamiętać o jeszcze jednej rzeczy.

Strategia to coś bardziej stałego, taktyki muszą być elastyczne.

Strategia to taki constans, którego należy się trzymać. Ciągłe jej zmiany powodują, że kręcisz się w kółko bez przerwy przeorganizowując cały swój biznes.

Taktyki są szybkie, zwinne i elastyczne. Żyjemy w świecie ciągłych zmian. Dlatego taktyka musi być dostosowywana do aktualnej sytuacji, a jednocześnie cały czas być zależną od strategii.

Zmiana jednej taktyki jest znacznie łatwiejsza niż rozplanowanie od nowa całej strategii. Sprawdzenie efektów czy Twoja strategia ma sens i jest łatwiejsze jeśli zmierzysz wszystkie swoje poczynania, a nie tylko te ostatnie.

ue bonzai
KONTAKT:
BONZAI
ul. G. Zapolskiej 23
41-218 Sosnowiec

tel. 606 666 343
NEWSLETTER:

    Zapisz się do naszego newslettera!

    Proszę czekać..

    Dziękujemy za zapis do newslettera!

SOCIAL MEDIA:
Bonzai 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone.