5 strategii Daenerys Targaryen

Daenerys Targaryen to bohaterka dość popularnej sagi "Pieśń Lodu i Ognia" amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina. Saga doczekała się także adaptacji pod tytułem "Gra o Tron". Postać to na wskroś ciekawa, choć przyznaję w filmie trochę mniej wielowarstwowa, nie to jednak ważne. Ważne, że Daenerys z rodu Targaryenów, Matka Smoków, Zrodzona z Burzy była bardzo mądrym strategiem.

Nie odziedziczyła wiele w spadku pod swoich rodzicach i początkowo nic nie zapowiadało, że będzie bardzo poważnym pretendentem do Tronu Siedmiu Królestw. Poznajemy ją jako bardzo młodą dziewczynę, uległą wobec swojego brata, który w przyszłości miał zdobyć wspomniany tron, a ona miała zostać jego żoną. Okazało się, że to ona z dwójki rodzeństwa miała jaja - smocze jaja i potrafiła idealnie dostosować strategię działania do celu jaki chciała zrealizować. 

#1 sposób: Strategia oparta o cel

Trzeba przyznać, że Matka Smoków nie od początku realizowała własne cele. Była podporządkowana temu co chciał jej brat Veserys, który sprzedał ją khalowi Drogo w zamian za armię. Niestety Viserys, zwany Królem Żebraków, był może ambitny, ale okrutny i egoistyczny co doprowadziło go do bezsensownej i smutnej śmierci. 

Daenerys już za jego życia wiedziała, że nie chce realizować więcej marzeń o potędze jej brata, którymi było objęcie przez niego tronu Siedmiu Królestw. Postawiła na to, co sama czuła. Chciała zostać nie tylko żoną khala Drogo, ale także jego partnerką i opiekunką swojego nowego plemienia.

Są takie dwie sceny, która bardzo dobrze obrazują jej decyzję. W pierwszej Daenerys bierze udział w dothrackim rytualne i zjada serce rumaka czym zaskarbia sobie przychylność Dothraków. W drugiej którejś nocy zabiera Drogo poza namiot i pierwsza inicjuje stosunek seksualny - dla Dothraków bowiem wszystko co ważne odbywa się pod gołym niebem. To najprostszy sposób zbudowania swojej strategii. 

Zaczynasz po prostu od tego co chcesz osiągnąć.

Gdy już go doprecyzujesz swój cel, pomyśl jaką wartość Ci przyniesie i jakie Twoje pragnienia zaspokoi. Pod tym samym względem przyjrzyj się także swojemu dążeniu do tego celu. Jak będzie się zmieniać Twoje otoczenie i Ty sam.

#2 sposób: Strategia oparta o zasoby

Nie zawsze cel może mieć bardzo wyraźne kształty, albo w ogóle można nie móc go znaleźć. Daenerys Targaryen z tym też nie miała kłopotu. Po tragicznej śmierci Drogo i jej synka została sama z plemieniem pozostawionym bez władcy i trzema małymi smoczętami wyklutymi w ogniu. Dothrakowie byli podzieleni. Jedni nie chcieli kobiety za swojego wodza. Drudzy uważali za znak boski, że Daenerys wyszła cało ze stosu pogrzebowego swojego męża.

Została mianowana Matką Smoków i Khaleesi. Miała trzy targaryeńskie smoki i tą część khalasaru, która poszłaby za nią w ogień. Wiedziała, że jej celem jest zadbanie o te zasoby w pierwszej kolejności, bo dzięki nim khalasar przetrwa, a ona wraz z nim. Daeneris wędrując wraz ze swoim coraz większym plemieniem odkrywa swoją misję. Tu trochę różni się wersja książkowa, od wersji serialowej. Jednak to co ważne, Matka Smoków odnajduje swój cel i misję. Jest nią zgromadzenie wokół siebie jak największej ilości sojuszników i armii, jednak nie kupuje niczyjej lojalności, ale daje innym znacznie cenniejszy dar - wolność. 

Pomyśl o tym co już masz.

Jeśli Twój cel jest mglisty, albo skończył się jakiś etap w Twoim życiu i nie wiesz co dalej, pomyśl o tym co masz. Pomyśl, jakie doświadczenia stoją za Tobą, jakie umiejętności, wiedza. Pomyśl o wszystkim tym, co sprawiło, że jesteś mocniejszy, silniejszy i mądrzejszy. Pomyśl o tym, co Cię wyróżnia spośród wszystkich innych i co mógłbyś dać światu. Na tym buduj swoją strategię, a zobaczysz, że cel zacznie mieć coraz wyraźniejsze kształty.

#3 sposób: Strategia oparta o to kim jesteś

To strategia dla tych, którzy mają silną markę osobistą, albo są ekspertami w danej dziedzinie. Im większa jest Twoja wiedza i umiejętności w danej dziedzinie tym łatwiej będzie Ci budować strategię opartą na tym kim jesteś. 

Daenerys budowała w taki sposób swoją strategię, gdy pozyskiwała zwolenników do swoich planów. Jej sława wyprzedzała ją o długie kilometry. Krążyły legendy o jej armii i potędze smoków, które jej towarzyszyły. Dzięki temu Daenerys miała lepszą pozycję negocjacyjną z każdym, kogo chciała pozyskać.

Nie ma drugiej takiej osoby jak Ty.

Twoje doświadczenie, wiedza i umiejętności są bardzo cenne, ale zebrane razem są czymś niesamowicie unikatowym i jedynym w swoim rodzaju. Możesz budować na tym swoją strategię jeśli wiesz jak i do czego wykorzystać to co posiadasz. 

#4 sposób: Strategia oparta o działania

Mogą to być działania, ale mogą to być także role jakie odgrywasz w życiu. Daenerys Targaryen miała ich wiele i każdą z nich podporządkowała temu, by stworzyć wspaniałe i silne państwo. Jej działania i role zwykle wspierały się wzajemnie, ale zdarzało się, że musiała podejmować trudne decyzje. Była Khaleesi i dbała o swój lud. Nie tylko podczas wędrówki, gdy szła pieszo wraz z innymi kobietami dzieląc z nimi trudy. Gdy smoki zaczęły być coraz bardziej dzikie, a jeden z nich zamordował bezbronne dziecko zdecydowała wszystkie trzy zamknąć w jaskini. 

Popatrz na role, których się w życiu podejmujesz.

Przyjrzyj się swoim działaniom w obrębie jednej z nich. Mogą one wskazać Ci cel, który możesz dzięki nim realizować. Sprawdź w jakim stopniu się uzupełniają, a gdzie rodzi się konflikt. Pomyśl o tym, jak możesz ten konflikt załagodzić, albo nawet wykorzystać dla swojego głównego celu. 

#5 sposób: Strategia oparta o efekty

Tutaj masz wybór, albo postawisz na to co przynosi Ci najlepsze efekty, albo na wcześniejsze sukcesy, które były Twoim udziałem.

Pierwszy sposób jest bliski opartemu na działaniach. W życiu nie każde nasze działania przynoszą nam owoce, z których jesteśmy zadowoleni. Niektóre z nich osiągamy z łatwością, a inne z ogromnym trudem spadają do naszego koszyka. 

Drugi sposób jest bliski opartemu na zasobach.  Sukcesy jakie odnosimy w jakiś obszarach mogą wspierać następne jeśli się o nich pamięta, by je wykorzystywać zanim się zakurzą. 

Daenerys po części stawiała na jedno i drugie. Wiedziała, że na początku z garstką Dothraków i trzema świeżo wyklutymi smoczętami nie ma co liczyć na żaden podbój świata. Jednak każde jej działanie zakończone sukcesem wspierało następne, a każdy sukces odbijał się szerokim echem. Gdy przybyła do niewolniczego miasta Yunkai, wystarczyła już wyłącznie jej obecność, bo niewolniczy powstali przeciw swoim panom. Wcześniej bowiem dotarła do nich wieść, że Matka Smoków wyzwoliła z oków Nieskalanych. 

Czy pamiętasz o swoich sukcesach?

Co robisz z efektami, które są owocem Twoich działań? Sama przyjemność z ich posiadania jest krótkotrwała, a one same lądują w szufladzie. Sprawdź zatem z jakich osiągnięć jesteś dumny i dlaczego. Być może znajdziesz coś wspólnego dla nich wszystkich, co okaże się bardzo dobrymi podwalinami dla Twojej strategii. 


Każda z tych strategii zbudowana jest na czymś innym. Pamiętaj, by nie dobierać ich według tego co dyktuje Ci intuicja lub co wydaje Ci się przyjemne, ale niech wybór podyktowany będzie sytuacją w jakiej się znajdujesz. 

ue bonzai
KONTAKT:
BONZAI
ul. G. Zapolskiej 23
41-218 Sosnowiec

tel. 606 666 343
NEWSLETTER:

    Zapisz się do naszego newslettera!

    Proszę czekać..

    Dziękujemy za zapis do newslettera!

SOCIAL MEDIA:
Bonzai 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone.